Wymień trzy przygody odyseusza

Pobierz

Podstępny- podstęp polegający na wtargnięciu do Troi dzięki Koniu Trojańskiemu .. Wypłynięcie z Troi.. Miejsce akcji- *.. - Przykładowe rozwiązanie: Kraina Lotofagów - Pytania i odpowiedzi - Język polskiMityczny bohater, Odyseusz, to król Itaki, wojownik, który przyczynił się do zwycięstwa Greków nad Trojanami, mąż Penelopy i ojciec młodego Telemacha.. Odys w mieście Ismar.. 5.Na wyspie Eola - pomoc króla wiatrów.. Przygoda ze Skyllą i Charybdą.. Odyseusz wśród cyklopów.. Filmy.. Wojna trojańska.. Narodziny syna Telemacha .. 2 Zadanie.. W krainie Kimeryjczyków.. Gimnazjum; Szkoła Test z lektury "Przygody Odyseusza" J. Parandowskiego » Gimnazjum » Liceum/Technikum Test składa się z 15 pytań dotyczących lektury "Przygody Odyseusza" Jana do zbliżającego się sprawdzianu z lektury przygody .Powrót Odyseusza - streszczenie.. 9.W niewoli u Kalipso (7 lat).. Jesli wiecie odpowiadajcie plisssWymień i krótko omów przynajmniej .. Ledwo udało mu się zbiec z towarzyszami przed zemstą ocalałych Kikonów.. Przygoda z Kyklopem.. Opuszczenie Troi.. 12.Rozprawa z zalotnikami i ponowne objęcie władzy nad Itaką przez Odyseusza.1.. 4 Zadanie.. Cechy: ' Odyseusz!. Przybycie do kraju Lotofagów.. Głównym motywem Odysei są przygody powracającego z Troi do domu króla Itaki, Odyseusza, jednego z głównych bohaterów greckich w czasie wojny trojańskiej.. Wiatr zapędził ich ich do Kikonów gdzie Odyseusz stracił 72 ludzi..

jest to ksiażka pt przygody odyseusza.

Podobnie jak w przypadku większości greckich królów, ród Odyseusza także wywodził się od bogów.. Dziesięć dni i dziesięć nocy żeglowano w spokoju, Odyseusz cały czas sterował okrętem, ale postanowił odpocząć, więc zasnął.. Jam jest Odyseusz, syn Laertesa.'.. .W punktach wypisz przygody Odyseusza (Plan Wydarzeń) Klasa 5 na jutro plssss Natychmiastowa odpowiedź na Twoje pytanie.O dziele.. 10.Pomoc króla Feaków.. 1.Zakończenie wojny i wyruszenie Odyseusza w drogę powrotną do domu.. Akcja utworu zaczyna się w dziesiątym roku tułaczki Odyseusza i trwa 40 dni.Jeden tylko wiatr zostawił - zefir, który miał dąć w żagle Odyseusza, aby mógł szybko wrócić do domu.. Pokonanie Polifema.. W krainie Kimeryjczyków.. 12 okrętów wypłynęło szybciej niż inne, to był Odyseusz.. Wizyta w Hadesie.. kraina Lotofagów, * kraj Cyklopów, * wyspa króla Eola, * kraj olbrzymów-ludożerców - Lajstrygonów, * wyspa czarodziejki Kirke - Ajaja (znajduje się "tam, gdzie słońce wschodzi"), * wędrówka do Hadesu,Najważniejsze przygody Odyseusza.. Odyseusz u czarodziejki Kirke .. Był on rosłym przystojnym mężczyzną o silnej postawie i kręconych włosach.. Spośród przygód, które przeżył Odyseusz najbardziej zainteresowały mnie o czarodziejce Kirke, Syrenach, Skyllie oraz o Cherybdzie..

Wymień trzy przygody, które przeżył Odyseusz .

Odyseusz wśród cyklopów.. Posejdon rzucił klątwę na Odyseusza po tym, jak.. Tymczasem uradowani swoim planem Grecy wsiedli na okręty i odpłynęli.. 14.Opowiadania u Alkinoosa.. Odważny- Przepłynięcie wyspy syren.. Odyseusz u czarodziejki Kirke .. 3 Zadanie.. Kiedy statki dobiły do wyspy króla wiatru, Eola.Kraina Lotofagów Mit opowiada o podróży Odyseusza (syna Laertesa) statkiem do domu (do Itaki), po wojnie trojańskiej, zapoczątkowanej "odwiedzinami" w krainie Lotofagów.. Towarzysze Odyseusza zaczęli jednak podejrzewać, że w miechu znajdują się wielkie skarby.. Odyseusz wśród ludu Lajstrygonów.. Odys dowodził dwunastoma okrętami greckimi.. Opisz mi swój typowy letni dzień, a ja powiem Ci, co zabawnego z pożytecznym powinieneś zrobić w ostatnich dniach wakacji!Edux.pl: Mitologia - sprawdzian wiadomości 7.Chcesz poszerzyć swoją wiedzę o bohaterze mitologicznym.. Wymień trzy przygody, które przeżył Odyseusz .. Burza oddzieliła jednak jego flotę od okrętów Agamemnona.. Jak się wkrótce okazało, słowa te były chyba najgorzej dobranymi w życiu tego .. Jakie przygody spotkały Odyseusza podczas powrotu do domu?. Czas trwania akcji - 10 lat.. Wizyta w Hadesie.. Gdy spał, odwiązali wór i srogie wiatry wydostały się na wolność i zagnały okręty z powrotem do wyspy Eolia.. przetrząsał swój dom, czy który z mężów żywa się gdzieś nie ukrył'..

Dalsze przygody Odyseusza rozgrywają się już w świecie mitycznym.6.

1 Zadanie.. 6.Zniszczenie floty Odysa przez Lajstrygonów.. Oddalając się Odys krzyknął: "Słuchaj, cyklopie, jeśli ktokolwiek zapyta, kto cię oślepił, powiedz ten, co zburzył Troję, syn Laertesa!".. Odys dotarł do Kikonów pod Ismar i zburzył miasto.. 3.Pobyt na wyspie Cyklopów i zabicie Polifema przez Odysa.. Dla tych, którzy widzieli ten ląd, był przecudny, rosło tam dużo lotosów o tak wybornym smaku, że kiedy kilkoro z załogi Odysa spróbowało ziela, nie chcieli wracać do domu, więc bohater musiał ich zawlec na statek siłą.Przygody Odyseusza.. Przykładowe rozwiązanie: Przygody Odyseusza podczas powrotu do Itaki: Klątwa Posejdona.. Pokonanie Polifema.. Jego ojciec Laertes był synem Arkejsjosa (Arkizjosa), potomka (a według mniej popularnych wersji mitu nawet syna) Zeusa.Natomiast matka Odyseusza, Antyklea, była córką znanego oszusta Autolykosa, syna Hermesa.. a) słownik kultury antycznej b) słownik języka polskiego c) słownik etymologiczny d) słownik ortograficzny 8.Co nie dotyczy dziejów Odyseusza?Łatwy quiz o Przygodach Odyseusza.. 7.Roczny pobyt u Kirke.. Gdy Helena Trojańska została porwana i .Wymień cechy Odyseusza - podaj cytaty.. Odyseusz na wyspie Syren.. U boga Słońca.. Po jaki słownik sięgniesz?. Cechy: To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodać.Odyseusz król Itaki wraz ze swoimi towarzyszami, po zburzeniu Troi wreszcie po 10 latach miał wrócić do swojego domu..

Ów ziemię zamieszkiwały cyklopy i olbrzymy.Wypisz przygody odyseusza, ujętych w odyseji Dziękuję za odpowieć!

Odyseusz wśród ludu Lajstrygonów.. Wypłynięcie z Troi.. Przybycie do kraju Lotofagów.. Na tej ziemi wypasły się niezliczone stada kóz i owiec.. Cechy: ' Rozbrzmiewało imię Odyseusza (.).. Tylko piszcie fragmenty jak w książce są i ich nie przerabiajcie.Szmer podziwy był mu nagrodą i zachętą '.. 15.Treść.. 2.Walka z Kikonami.. Zdarzenie o czarodziejce Kirke opowiada nam o tym jak Odyseusz z nieliczną już grupą załogi przybył na wyspę, która wydawała mu się nie zamieszkana lecz doświadczenie nakazywało mu zachować .odpowiedział (a) 02.11.2010 o 21:39.. Odyseusz na wyspie Syren.. Najgorsze nieszczęście spotkało Odyseusza na wyspie Cyklopów - ściągnął na siebie gniew boga morza, Posejdona, gdyż wbił włócznię w oko jego synowi, cyklopowi Polifemowi.. Średnia: 4.6.Zadanie: wymień etapy podróży odyseusza Rozwiązanie:1 wypłynięcie z troi, 2 grabież miasta ismaros a atak i pozostanie na brzegu, b zemsta kikonów z głębi kraju 3 kraina lotofagów a przygoda z lotosem, 4 cyklopi a wyprawa w głąb wyspy i do jaskini jednego z cyklopów, b pożarcie kilku ludzi przez polifema, c upicie i wyłupienie oka olbrzymowi, d ucieczka pod baranami, e wyjawienie imienia odyseusza, f klątwa, 5 eolia a przyjaźń z bogiem wiatrów, b niezwykły dar, c itaka i .przygody odyseusza - dzieje w porzĄdku chronologicznym.. Opisz jedną z nich.. Wspomina, jak zdobył miasto Kikonów w Tracji i jak potem burza u przylądka Malea zepchnęła jego okręty do kraju Lotofagów.. Następnie trafili do złego olbrzyma, który uwięził ich w swej jaskini.Pochodzenie.. pokaż więcej.. Oceń to zadanie: Oceń to zadanie.. Odyseusz żeglował po Morzu Sycylijskim, aż jego statki przybiły do ziemi..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt