Streszczenie jednej z przygód stasia i nel

Pobierz

Nel poprosiła Stasia, by wymyślił jak go stamtąd wydostać.. Staś zaczął mieć przedśmiertne widzenia.Bohaterowie przeżywają wiele [przygód], poznają [rośliny] i zwierzęta [Czarnego] Lądu, pokonują liczne niebezpieczeństwa, z których największa to [febra], na którą zapada [Nel]., Dzięki odwadze i wiedzy [Stasia] udaje im się powrócić do ojców.. 6.Z Faszody przez wąwóz do postoju w pniu baobabu otoczonego zeribą, który nazywał się Kraków.. Opisz… Jedna z przygód Zbyszka z Bogdańca ("Krzyżacy .Podczas swej długiej wędrówki dzieci miały bardzo wiele przygód.. Oni jednak nie mogli tego uczynić - cofnęliby się w kierunku, z którego przybywali, trafiliby w ręce pościgu.Staś wówczas podjął drastyczną decyzję o zabiciu zwolenników Smaina.. Odtransportowano dzieci do domów, Nel z ojciem pojechała do Angii, natomiast Staś został wysłany do szkoły w Aleksandrii.. W tej sytuacji Staś wykazał niezwykły hart duch.. 3.Od El-Ghark przez pustynię do Chartumu.. Jedną z nich była przygoda ze słoniem Kingiem.. Mea chciała zginąć wraz z nim.. W obronie Nel gotów był stawić czoło całemu światu.. Nel i Staś byli już dorośli i postanowili sie pobrać.. Stwierdził, że umiera.. Wnętrze naszego "domu" jest całkiem przytulne, dym już prawie uleciał i da się oddychać.. Kali i Mea byli przekonani, że i tak nie uda im się uratować słonia, więc dziwili się, że Staś go nie zastrzelił od razu.Jedną z nich była przygoda ze słoniem Kingiem..

Przeżyli oni wiele przygód.

Staś szybko dotarł powrotem do Neli i podał jej porcję chininy.. Byli wraz z Nel wolni, ale w głębi Afryki bez map, kompasu, lekarstw, doświadczenia.. Nel bała się go, gdyż po raz pierwszy widziała jak zabił ze .W trakcie swojej podróży przeżyli wiele przygód, które często wymagały od nich dużej odwagi, determinacji oraz wytrwałości.. W Epilogu jest informacja, że Staś i Nel [pobrali się].Pozostał w jednej z wiosek górskich, Mahdi - przywódca powstania Mahdiego, Smain - mąż Fatmy, krewnej Mahdiego, Doktor Clary - krewny Nel.. Kali poprosił, by się zatrzymali.. 7.Później na ,, Górze Lindego ".. Gdy zapadła noc ludzie wili się z pragnienia.. Staś i Nel postanowili jechać w kierunku Abisynii, gdzie żyli chrześcijanie.Oczy, usta jeźdźców napełniły się kurzem, mimo to pędzili dalej.. Kaliopuli przekonał porywaczy, że Mahdi nakazał dobrze traktować dzieci, przekupił też znajomego szejka Hatima, by czuwał nad nimi, a także dał im jedzenie i lek na febrę.Przydatność 70% Plan podróży Stasia i Nel.. 1.Najpierw z Port Saidu do Medinet.. Pewnego dnia podczas swojej tułaczki Staś, Nel i towarzyszący im Murzyni zauważyli słonia, który był uwięziony w dużym wąwozie, bo wyjście z niego zawalił potężny głaz.. Wybuch był bardzo głośny, ale King nareszcie został uwolniony..

Jedna z przygód Zbyszka z Bogdańca.

To był bardzo męczący dzień, pełen wrażeń.. Stan zdrowia dziewczynki zaczynał się poprawiać natomiast Staś zaprzyjaźnił się z Lidem.Staś i Nel są bohaterami powieści Henryka Sienkiewicza pt " W pustyni i w puszczy ".. Mały Tarkowski z córką pana Rawilsona rozmawiają o aresztowaniu Fatmy, jednak najważniejszą dla nich wiadomością jest to, że ich ojcowie postanowili zabrać dzieci ze sobą do El - Fajum, gdzie prowadzone mają być przez nich prace.Staś namówił go by dał mu broń i sam zastrzelił lwa.. Podniósł broń i zastrzelił czterech porywaczy.. Pewnego dnia podczas swojej tułaczki Staś, Nel i towarzyszący im Murzyni Mea i Kali zauważyli słonia, który był uwięziony w dużym wąwozie, bo wyjście z niego zawalone było potężnym głazem.Głównym wątkiem jest porwanie Stasia i Nel, ich wędrówka przez pustynie, a następnie po uwolnieniu się podróż przez Afrykę środkową z okolic Faszody do Mombassa.Ich przygoda rozpoczyna się z chwilą porwania przez Arabów.. Nie mogli się zatrzymać, ponieważ podczas huraganu groziło to śmiercią i zasypaniem.. Porywacze krzyczeli z radości, lecz Staś zdał sobie sprawę, że już nie będzie miał lepszej okazji.. Gdy jadł podróżnicy zorientowali się, jak naprawdę był wielki..

J. R. R. Tolkien: Hobbit - streszczenie książki.

Nel czuje się już o wiele lepiej, tęskni coraz bardziej za domem i rodzicami, ciągle pyta kiedy ich w końcu zobaczy.. W takich warunkach najlepiej było pędzić razem z wichrem.. O to jedna z nich : Była godzina piąta po południu.Streszczenie Staś i Nel to dwoje dzieci, których podobnie jak i ojców łączy przyjaźń.. W obronie Nel gotów był stawić czoło całemu światu.. 8.Z góry do plemienia którego królem .Szwajcar, którego chinina uratowała Nel pokazał nam to miejsce, z którego do Ciebie piszę, dlatego na jego cześć nazywamy je Górą Lindego.. Jego siostra jest żoną stryjka Nelly, Kapitan Glen - kapitan, współpracuje z Clarym, spotkał Stasia i Nel w pociągu, Dinah - opiekunka Nel,Hobbit J.R.R.Tolkien - streszczenie.. Wędrówka w miejsca dawnej lubianej przeze mnie powieści wciągnęła i zachwyciła.. Po śmierci ojca Nel wyruszyli w podróż do Afryki-w miejsca gdzie przed laty przeżyli tyle przygód.. Jest gotowy oddać za nią życie.. Próbuję ja pocieszać, ale mi też jest ciężko.Staś opowiedział o Neli i jej strasznej chorobie.. Osiedlili sie na stałe w Polsce z ojcem Stasia.Ludzie Wa-hima nie pili przeszło dobę.. Przygoda ta staje się także przełomem w losach jego i Nel.. Zadaniem klas IV - VI było zakodowanie w jak najciekawszej formie podanego fragmentu książki , spośród 10 prac wyłoniono zwycięzców: I m..

J. R. R. Tolkien: Hobbit - streszczenie powieści.

Resztki wody Staś ofiarował Nel.. Jestem już taka zmęczona, że chyba wezmę przykład z Nel i też położę się spać.. KOLEJNY DZIEŃStaś jest dla Nel ideałem, słucha z uwagą każdego jego słowa i ufa mu w pełni.. Na zewnątrz robi się ciemno.. Kryzys przyjaźni następuje, gdy Staś zabija porywaczy.Po dziesięciu latach Staś ze swoim ojcem pojechali do Anglii aby spotkać się z Nel i jej ojcem.. W momencie gdy Staś zrozumiał jak wielkie ma możliwości, stają się z Nel wolni.Nel znad krawędzi skały rzuciła wygłodzonemu zwierzęciu pokarm.. Kalif Abdullahi nakazał Gebhrowi, Chamisowi i Beduinom wyruszenie w podróż do Faszody wraz ze Stasiem i Nel.. Przemierzają wraz z nimi niebezpieczną pustynię, są świadkami burzy piaskowej, stają przed obliczem proroka Mahdiego, a następnie wyruszają do Faszody.Staś i Nel dowiedzieli się, że prorok Mahdi zmarł na atak serca i władzę przejął Abdullah.. O to jedna z nich: Była godzina piąta po południu.Chłopiec po raz pierwszy przełamuje swój strach, mierzy się ze zwierzęciem, któremu nie chcą czoła stawić wytrawni podróżnicy.. Staś chciał zastrzelić słonia i skrócić jego cierpienia.Pewnego dnia podczas swojej tułaczki Staś, Nel i towarzyszący im Murzyni zauważyli słonia, który był uwięziony w dużym wąwozie, bo wyjście z niego zawalił potężny głaz.. Staś i Nel przez całe życie utrzymywali kontakt listowy, a kiedy dorośli, wzięli ślub.Pierwsza z książek "Śladami Stasia i Nel" była dla mnie bardzo ciekawa.. Staś chciał zastrzelić słonia i skrócić jego cierpienia.Staś wówczas podjął drastyczną decyzję o zabiciu zwolenników Smaina.. Słoń natychmiast zabrał się za zielone pyszności.. Byli wraz z Nel wolni, ale w głębi Afryki bez map, kompasu, lekarstw, doświadczenia.. W tej sytuacji Staś wykazał niezwykły hart duch.. Byłam szczerze zmartwiona tym, że redaktor nie kontynuował tej wyprawy, a w zamian ruszył do Abisynii.Bohaterowie przeżywają wiele [przygód], poznają [rośliny] i zwierzęta [Czarnego] Lądu, pokonują liczne niebezpieczeństwa, z których największa to [febra], na którą zapada [Nel]., Dzięki odwadze i wiedzy [Stasia] udaje im się powrócić do ojców.. Przeżyli oni wiele przygód.. Ta wstawia się za Stasiem, gdy jest katowany przez Gebhra.. Mężczyzna podzielił się swoimi zapasami lekarstw, podarował chłopcu również posiłek oraz konia.. Staś zastanawiał się nad tym, o co go prosiła Nel i wymyślił, że wysadzi głaz dynamitem, który otrzymał od Lindego.. Niestety nie dane mi było cieszyć się przez dłuższy czas.. Nel bała się go, gdyż po raz pierwszy widziała jak zabił ze .Staś musiał zdobywać samodzielnie jedzenie dla siebie i Nel.. W Epilogu jest informacja, że Staś i Nel [pobrali się].W październiku i listopadzie świetlica szkolna przeprowadziła konkurs plastyczny dot.. Podczas porwania Staś cały czas dba o dziewczynkę i o to, by jak najmniej odczuwała niewygody podróży..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt