Jakimi racjami kieruje sie antygona

Pobierz

Antygona stanęła przed trudnym wyborem co by nie uczyniła to i tak skończyło by się to dla niej tak samo.. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.Utwór jest powszechnie uznawany za arcydzieło dramaturgii światowej o dużej sile oddziaływania na widza.4.. To utwór uniwersalny, ukazujący ponadczasowe wartości, mające duże znaczenie zarówno dla starożytnych Greków, jak i dla współczesnego człowieka.. :) Odpowiedź została zedytowana [Pokaż poprzednią odpowiedź] Kreon kierował się przede wszystkim prawem jako sędzie a nie wujek.Antygona kieruje się miłością, poświęca własne dobro w imię miłości do brata, tym brutalniej brzmi odpowiedź Kreona: "Jeśli chcesz kochać, kochaj ich w hadesie.. Antygona: troska o rodzine szacunek do zmarłych milość Kreon: dobro państwa wiara w słuszność swoich poglądów.. - człowiek nie może przeciwstawić się bogom (groźba zemsty)Kreon kieruje się:-poszanowaniem dla praw ludzkich,-konsekfencją i stanowczością,-zależało mu na dobru państwa,- dbał o swój autorytet- zmiana kary skompromitowałaby go jako władcę, straciłby szacunek podwładnnych - przyznanie racji kobiecie przyniosłaby hańbę mężczyźnie Antygona: - kierowała się miłością - wykazała się poszanowaniem dla praw boskich- uważała, że każdy zasługuje na wybaczenie- kierowała się sercem - twierdziała, że każdy zasługuje na .Kierują się prawdą i martwią sie o samych siebie..

Jakimi racjami kieruje się epicki hero Eneasz?

Kreon reprezentuje racje rozumu, Antygona jest po stronie uczucia.Pomimo to Antygona podejmuje decyzję w imię miłości do brata i wierności nakazom boskim, w przeciwieństwie do Kreona, który kieruje się egoistyczna chęcią ocalenia własnego autorytetu.. jan kochanowski treny bohaterowie.zip.. Musi wybrać pomiędzy słusznymi racjami: miłością do brata a posłuszeństwem władcy, własnymi uczuciami a dobrem publicznym, wiarą a obowiązkiem, prawem jednostki do swoich uczuć a porządkiem w państwie.Konflikt tragiczny w Antygonie - przyczyny i racje Autorem "Antygony", jednej z najsłynniejszych tragedii greckich powstałych w V w. p.n.e. jest wielki dramaturg - Sofokles.. Kreon kieruje się racjami rozumu, logiką i prawem.. Wobec tego samego wydarzenia - zakazu chowania przez Kreona jednego z braci - Antygona i Ismena zachowują się zupełnie inaczej, choć przecież obie kochały brata, jednej i drugiej był on .jakimi racjami kierowala sie antygona a jakimi kreon.pdf.. Zadanie.Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. Jej wiara w rozum ludzki nie jest tak bezwzględna, zdaje sobie sprawę, ze bogowie są potężniejsi od ludzi, a ich prawa obowiązują od zawsze i człowiek winien ich przestrzegać, nawet jeśli narazi się ziemskim władcom..

Kreon kieruje się racjami rozumu, logiką i prawem.

Wierna prawom boskim, pewna swych racji, odważna, kochająca brata, dumna, honorowa (raz odrzucona przez siostrę, nie chcę od niej pomocy).. - prawa ludzkie nie są w stanie złamać praw boskich.. Antygona Sofoklesa ze względu na swą kompozycję dzieli się na 8 części: - Prologos, który wprowadza czytelnika w wydarzenia dramatu.Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza.. Antygona uznaje taką postawę za maskowane tchórzostwo.. Antygona zostaje zamurowana w grobowcu, gdzie później popełnia samobójstwo.. Miał władzę, uważał się za pana wszystkich poddanych.a w sumie to nim był.. "Antygona .Kreon i Antygona prezentują wartości, które się wykluczają.. Problem ten zaistniał, ponieważ król Kreon wydał zakaz grzebania zwłok brata Antygony, Polinejka, który wraz z obcym wojskiem napadł na Teby, aby odebrać władzę swemu bratu Eteoklesowi.Antygona kieruje się w życiu uczuciem, a swoje postępowanie podporządkowuje prawu boskiemu, które nakazuje pochowanie zwłok zgodnie z religijnym obrzędem.. Zastanówmy się więc, jakie uniwersalne wartości wpisane są w utwór Sofoklesa.Ustanowił prawo dobro jest najważniejsze,dobro przyjaciół.. Wyjaśnij pojęcia: teocentryzm , uniwersalizm.. Chór starców to głos doradczy, ale nie decydujący.. Wybiera modlitwę o przebaczenie i pozostaje wierna nakazowi władcy..

Antygona kieruje się uczuciem, a swoje postępowanie podporządkowuje prawu boskiemu.1.

Próba zestawienia owych racji: Racje którymi kierowała się Antygona : Antygona kierowała się w swoim życiu zasadami religijnymi.Kreon kierował się swoją dumą, honorem.. - Polinik jest przede wszystkim bratem Antygony.. Sugeruje Kreonowi niewłaściwość zakazu.. Władca oburza się i nie przyznaje mu racji.Najbardziej znana tragedia grecka pt. " Antygona " jest utworem gdzie rozpatruje się problem moralny, który zaistniał pomiędzy Kreonem a tytułową bohaterką tragedii.. Antygona Sofoklesa ze względu na swą kompozycję dzieli się na 8 części: - Prologos, który wprowadza czytelnika w wydarzenia dramatu.Jakimi racjami kierują się w życiu.. - prawa boskie, nakazy religijne mają wyższą wartość niż prawa wymyślone przez człowieka.. Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Antygona kieruje się głównie uczuciem.. Nie chce on posłuchać rad innych , którzy chcą , aby pogrzebał ciało Polinejkesa i darował Antygonie jej przewinienie.- Uczucie a rozum, Antygona kieruje się rozumem, sercem, miłością do brata i szacunkiem dla zmarłych..

Nie jest to wybór między dobrem, a złem, lecz między dwiema racjami słusznymi, które nie wykluczają się wzajemnie.

Tu Kreon traci zimną krew, jego argumenty nie przekonały Antygony, co gorsza on sam w ogóle nie pojął jej stanowiska.. Antygona kierowała się Miłością do brata którego pochowała pomimio zakazu króla a także nienawiścią do Kreona który zostawił Polinejkesa na pozarcie dzikim patką.. Zadanie: proszę napisz, jakimi racjami kierują się w swoim Rozwiązanie: racje antygony posłuszeństwo prawom boskim jest najważniejszym obowiązkiem, prawaAntygona, która: - uznawała wyższość prawa boskiego nad ludzkim, które jako ustanowione nie może ich naruszać, - sądziła, że ocena postępków człowieka, nawet niegodnych, winna zostać pozostawiona sądowi bożemu, - twierdziła, że obowiązkiem krewnych jest pochowanie zmarłego, aby mógł po śmierci zaznać spokoju, - kierowała się emocjami, miłością do .Racje Antygony.. Ta tragedia jest niejako kontynuacją wcześniejszego dzieła tego samego autora pod tytułem ,,Król Edyp", której akcja to historia walczącego z własną klątwą króla Teb, Edypa.. Antygona podporządkowuje sie Bogu, łamie nakaz Kreona.. Zadanie.. Kreon .Kanapka_z_Szynką.. Mogła pochować brata według prawa boskiego lub porzucić zwłoki i pozwolić aby dzikie zwierzęta zjadły jego zwłoki tak jak kazał jej władca.Sofokles twórca antycznego dramatu pod tytułem "Antygona" w swoim dziele przedstawił konflikt dwóch praw: boskich z tymi ustanowionymi przez ludzi.. Dwie córki Edypa, Antygona i Ismena, są zestawione ze sobą w dramacie na zasadzie kontrastu.. odpowiedział (a) 01.11.2009 o 14:17.. 7.podam ci argumenty:-Antygona chce byc oddana prawom boskim, a Kreon prawom ustawowym - Antygona uważa, że prawa boskie są wyzsze od prawa stanowionego, a Kreon sądzi, że prawo religijne nie może ograniczać władzy królewskiej - Antygona kieruje się zasadą" Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić", a Kreon kieruje się dobrem państwa Ogółem są to postaci tragiczne o .Dwie racje w "Antygonie" Sofoklesa "Antygona" napisana została w 440 roku p.n.e. przez jednego z największych tragików greckich Sofoklesa.. Utwór ten związany jest z mitem tebańskim, który opowiada o historii Edypa.. jakie pytania na egzaminie na prawo jazdy 2013.pdf .. Istotą tragedii jest konflikt, czyli starcie się dwóch sprzecznych.- Uczucie a rozum, Antygona kieruje się rozumem, sercem, miłością do brata i szacunkiem dla zmarłych.. Miał wcześniejsze postanowienia i nie chciał ustąpić.. Zadanie.. U mnie nie będzie przewodzić kobieta.".


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt