Mnożenie i dzielenie ułamków dziesiętnych przez liczby naturalne

Pobierz

Klasa 5 Matematyka.. Po dzisiejszych zajęciach będziesz wiedział: • w jaki sposób dzielimy ułamki dziesiętne przez liczby naturalne • w jaki sposób obliczamy średni ą arytmetyczn liczb W zrozumieniu dzisiejszego tematuto jest proste jak masz np: 1/2 * 2= musisz tutaj skrócic liczby jktóre da rady tutaj bedzie to 2 z 2 i wychodzi ci =1 dzielenie np: 3 3/4 : 2 = z ułamka wyjdzie 15/4 bo mnożysz mianownik i liczbe tą naturalną i dodajesz tą w mianowniku potem nie dzielisz tylko zamieniasz 2 na 1/2 i mnożysz mianownik z licznikiem i drugie tak samo.DZIELENIE np. 0,25 : 5 robimy pisemnie 005 _____ 0,25:5 0-----2 0-----25 25-----== mamy liczbę 005 musimy teraz przesunąć przecinek o tyle miejsc ile jest w liczbie 0,25 a więc 2 005=0,05 Gdy musimy podzielić liczbę naturalną przez ułamek dziesiętny np. 50:0,25 musimy przesunąć przecinek przy 50 o 2 miejsca w prawo aby z 0,25 wyszła .Temat : Dzielenie ułamków dziesiętnych przez liczby naturalne Zapoznaj się z tematem na stroni Pistacja.tv , matma gwiazdy, oraz podanymi przykładami Przykład 1. wg Olga127.Mnożenie ułamków dziesiętnych przez liczby naturalne kl.5, Matematyka z plusem kl.5,Pamięciowe dzielenie liczb dziesiętnych przez liczby naturalne .. Dzielenie ułamków dziesiętnych.. Zacznijmy od przykładów, w których ułamki można podzielić przez liczbę naturalną w pamięci.Klasa 5 Matematyka Dzielenie ułamków zwykłych przez liczby .Cyfra jedności jest ostatnią z cyfr w zapisie liczby naturalnej w systemie dziesiętnym np.: dla liczby cyfrą jedności jest W zapisie cyfra jedności jest liczbą, którą mnożymy przez Zamknij Czynnik każda z liczb występujących w iloczynie.Mnożenie ułamków jest przemienne i łączne..

>mnożenie i dzielenie ułamków dziesiętnych przez liczby naturalne.

Następny Dzień Misia na matematyce.Dzisiaj poznasz zasadę mnożenia przez siebie ułamków dziesiętnych oraz mnożenia ułamków dziesiętnych przez liczby naturalne.Dodawanie i odejmowanie zer na końcu liczb to tak na prawdę mnożenie i dzielenie ich przez 10, 100, 1000 itd.Wiesz już, że mnożenie można zapisać w postaci dodawania.. Zamiana ułamka dziesiętnego na zwykły i odwrotnie (na 4 sposoby).. Każde naczynie ma pojemność jednego litra.Klasówka Wprowadzenie ułamków dziesiętnych.. wg Irodziewicz.. Za chwilę pokażę ci, jak to robić.. Przypomnienie wiadomości i umiejętności dotyczących dzielenia ułamków dziesiętnych przez liczby naturalne Przypomnijmy, co wiecie już o dzieleniu ułamków dziesiętnych przez liczby naturalne.. Zacznijmy od przykładów, w których ułamki można podzielić przez liczbę naturalną w pamięci.Podczas tworzenia lekcji bardzo się cieszymy gdy możemy ci pokazać zastosowanie pewnej umiejętności w życiu codziennym.. oraz przez 10, 100, 1000,Uczniowie formułują regułę mnożenia liczb dziesiętnych przez 10, 100, 100.. Ola za cztery metry ozdobnej, kolorowej taśmy zapłaciła 6 .Klasa 5 Matematyka Dzielenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne.. ∙ 10szt.. Poprzedni Zadanie dodatkowe 10.. | AKTUALNOŚCI, Mnożenie i dzielenie liczby dziesiętnej przez naturalną.. = 14,80zł Odp.. Zadania..

Dzielenie ułamków dziesiętnych przez liczby Odkryj karty.

Klasa 5 Matematyka.. Klasa 5 Matematyka.. Zadania.. Dzielenie liczb dziesiętnych przez liczby naturalne jest jedną z nich.. > Mnożenie i dzielenie liczb naturalnych.. Potęgowanie.. W liczbie dziesiętnej są dwa miejsca po przecinku, więc w wyniku też są dwa miejsca po przecinku.. Dzisiaj poznasz zasadę mnożenia przez siebie ułamków dziesiętnych oraz mnożenia ułamków dziesiętnych przez liczby naturalne.ułamka dziesiętnego (np. 3 m 24 cm = 3,24 m), c) zaznacza i odczytuje ułamki dziesiętne na osi liczbowej, d) porównuje ułamki dziesiętne, np. ułamki 0,3. i 0,27, e) dodaje i odejmuje ułamki dziesiętne, f ) mnoży ułamki dziesiętne przez liczby naturalne, g) dzieli ułamki dziesiętne przez liczby jednocyfrowe.. Dzielenie ułamków dziesiętnych przez liczby naturalne Dzieląc ułamek dziesiętny przez liczbę naturalną w pamięci, wykonujemy działania tak jak na liczbach naturalnych, w otrzymanym wyniku oddzielamy przecinkiem tyle cyfr ( od prawej), ile cyfr było po przecinku w ułamku dziesiętnym.Mnożenie ułamków dziesiętnych przez 10,100,1000 Koło fortuny.. Dziesięć zeszytów kosztuje 14,80złułamka dziesiętnego (np. 3 m 24 cm = 3,24 m), c) zaznacza i odczytuje ułamki dziesiętne na osi liczbowej, d) porównuje ułamki dziesiętne, np. ułamki 0,3. i 0,27, e) dodaje i odejmuje ułamki dziesiętne, f ) mnoży ułamki dziesiętne przez liczby naturalne, g) dzieli ułamki dziesiętne przez liczby jednocyfrowe.Znajdź liczbę 7 razy większą od liczby 4,26 Wykonujemy działanie mnożąc 7 przez liczbę 4,26 7 x 4,26 = 29,82Temat: Mnożenie ułamków dziesiętnych przez liczby naturalne..

mnożenie i dzielenie ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000 Połącz w pary.

Jeśli potrafisz dodawać do siebie ułamki, to ich mnożenie przez liczby naturalne nie powinno mieć przed tobą tajemnic.. PRZYKŁADY PRZYKŁADY.. Dzielenie liczby dziesiętnej przez liczbę naturalną wykonujemy podobnie jak dzielenie liczb naturalnych.. Dzielenie ułamków przez liczby naturalne Koło fortuny.. Na poprzednich lekcjach uczyliśmy się w jaki sposób mnożyć i dzielić ułamki dziesiętne przez liczby 10, 100, 100 itd.. Wyświetl na kalkulatorze liczbę 12754.1.. Oś liczbowa.. Przykład 1 Popatrz na cennik i oblicz, ile kosztuje: a) 10 zeszytów b) 100 długopisów CENNIK zeszyt 1,48 zł długopis 2,45 zł Rozwiązanie: a) Należy pomnożyć cenę jednego zeszytu przez 10..

Klasa 4 Klasa 5 Matematyka.Dzielenie ułamków dziesiętnych przez liczby naturalne.

Przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy obliczyć, który produkt bardziej opłaca się kupić.. Aby pomnożyć liczbę dziesiętną przez 10, 100, 1000 należy przesunąć przecinek w tej liczbie o jedno, dwa, trzy miejsca w prawo.. PO LEKCJI UCZEŃ BĘDZIE UMIAŁ MNOŻYĆ LICZBY DZIESIĘTNE PRZEZ LICZBY NATURALNE.. Odczytywanie i zapisywanie.. W ilorazie stawiamy przecinek nad przecinkiem.. Wyobraź sobie, że jesteś w sklepie i kupujesz trzy batony.Mnożenie zawsze rozpoczynamy od końca.. Widzisz trzy naczynia, w których jest woda i jedno puste naczynie.. PRZYKŁADY.. dzielenieZnajdź odpowiedź na Twoje pytanie o Mnożenie ułamków dziesiętnych przez liczby naturalne 1.Uzupełnij: a) 9*3= 9*0,3= 0,09*3= b)6*8= 0,6*8= 6*0,008= c)3*70= 0,3…Zapraszam na kolejną lekcję z ułamków dziesiętnych: Dzielenie ułamków dziesiętnych przez liczby naturalne.. Dzielenie takie może zakończyć się na ostatniej cyfrze dzielnej, jak w przypadku działania 31,38 : 6 lub musisz rozszerzać dzielną, jak w przypadku działania 148,7 : 2Witam!.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt